Pszczoła, Osa, Szerszeń czy Trzmiel?

Pszczoła, osa, szerszeń…ale jak je rozróżnić?

Często kiedy stawiamy gdzieś ule słyszymy: „Panie, teraz to już tych os tu będzie jeszcze więcej latać!”. Od razu na twarzy pojawia się uśmiech i zaczynamy wykład 😊

Ale od początku. Nic w tym dziwnego lub złego, przecież nie każdy musi to lubić i znać się na tym jak my. Dlatego też kilka podstawowych informacji jak rozróżnić od siebie te owady.

Pszczoła, osa, szerszeń, trzmiel – wszystkie niewątpliwie  latają i brzęczą. Czy któregoś z nich należy się bardziej obawiać? Jak wygląda pszczoła jak zaś osa? Czy groźnie wyglądające szerszenie są równie niebezpieczne? Skoro trzmiel taki duży to czy tak silnie żądli?

Wszystkie wymienione wcześniej owady wyglądają dość podobnie, niewątpliwie różnią się wielkością, kolorem, zachowaniem, sposobem budowania gniazda i odżywianiem. Co chyba najbardziej zasługuje na naszą  uwagę – w przypadku każdego z tych owadów żądlą jedynie samice.

Talia osy

Osa może osiągać 15-18 mm długości co chyba jest jedynym czym zbliża ją wyglądem do pszczoły. Ubarwienie osy jest charakterystyczne i bardzo wyraźnie żółto-czarne. To żywe i wyróżniające się kontrastem kolory mocno odróżniają osę od brunatno-szarej pszczoły. Tułów osy jest nieowłosiony i charakterystycznie zwężony w środku – stąd znany powszechnie zwrot mówiący o „talii osy” charakteryzującej płeć piękną 😊.

W przeciwieństwie do pszczół, które rzadziej spotykamy w bezpośrednim środowisku człowieka, osy są mnie bojaźliwe i stanowczo wykazują agresywność także wtedy, gdy nie czują się zaatakowane czy prowokowane do ataku. Użądlenie osy jest bardziej bolesne niż pszczoły, osa nie traci żądła podczas wyciągania go z ciała człowieka jak również nie wstrzykuje całego jadu od razu. Gniazda os właściwie znajdujemy wszędzie, najczęściej jednak w dziuplach drzew, poddaszach, otworach w murach budynków czy w opuszczonych norach gryzoni. Osy żywią się innymi owadami ale także dojrzałymi owocami i sokami drzew czy nektarem roślin.

Starszy brat osy

W dużym skrócie można by powiedzieć, że to taka naprawdę duuuuża osa. Oczywiście to duży skrót myślowy więc sprostujmy. Długość ciała szerszenia waha się od 17 do nawet 35 mm (królowa). Odwłok szerszenia jest koloru czarnego w żółte pasy. Ze względu na wielkość owada jego użądlenie jest najbardziej dotkliwe z uwagi przede wszystkim na wielkość jego żądła i głębokość jaką żądli. Szerszenie również żądlą wielokrotnie. Owady te, podobnie jak osy, są bardzo agresywne.

Potrafią użądlić bez konkretnego powodu, zaś sama obecność człowieka może stanowić bodziec do takiej reakcji. Gniazda szerszeni, podobnie jak os znajdziemy na drzewach, w starych dziuplach, poddaszach, domkach lęgowych ptaków czy opuszczonych norach gryzoni lub innych zwierząt. Gniazda szerszeni są dużo większe niż gniazda os, przypominają papierowe bryły, wytwarzane z elementów próchniejących drzew oraz wydzieliny ślinowej tych owadów. Podobnie jak osa, szerszeń żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew.

Grubasek

Mając na uwadze wszelkie prawa te grubaski nie powinny latać. Trzmiel może osiągać długość ciała do 30 mm. Jest bardzo gęsto owłosiony. Można go nieco humorystycznie nazwać latająca włochatą kuleczką. Trzmiel podobnie jak pszczoła, unika kontaktu z człowiekiem i jest chyba najbardziej łagodnym spośród wymienionych w artykule owadów. Kiedy już atakuje to stanowi to ostateczność i z dużym prawdopodobieństwem jest konieczną z jego perspektywy samoobroną. Użądlenia trzmieli są bolesne, ale zdarzają się o wiele rzadziej niż użądlenia innych przedstawicieli pszczół lub os. Jad trzmieli zawiera jednak mniej substancji uczulających niż np. jad pszczół. Trzmiele gnieżdżą się najczęściej w dziuplach lub ziemnych norach. Z uwagi na to, że są doskonałymi zapylaczami są w tym celu specjalnie hodowane. Trzmiele żywią się pyłkiem oraz nektarem roślin.

Pracowity jak pszczoła

Pszczoła jest najmniejszym z wymienionych tu owadów. Długość ciała robotnic wynosi około 15 mm. Wyjątek stanowią królowe, osiągające nawet do 25 mm długości. Tułów pszczoły jest dość gęsto owłosiony co chyba najbardziej odróżnia ją od osy. Ciało pszczoły jest krępe, bez charakterystycznego dla osy zwężenia w talii. Kolorystycznie pszczoła to taki „niewyraźny” nie dbający o wygląd „pracuś” o lekkim zabarwieniu brunatnym a nawet rudawym. Pszczoła żądli tylko zaatakowana, broniąc siebie lub gniazda. Pamiętać trzeba, że potrafi użądlić broniąc ula więc przebywając w jego pobliżu, wzrasta prawdopodobieństwo tego, że zostaniemy użądleni. Użądlenie jest mniej bolesne niż użądlenie osy, trzmiela czy szerszenia. Żądło pszczoły jest wyposażone w charakterystyczne haczyki więc jego wbicie w ciało człowieka to dla pszczoły bilet w jedną stronę. Próba wyciągnięcia żądła śmiertelnie uszkadza narządy wewnętrzne odlatującej pszczoły pozostawiając w naszym ciele żądło wraz z całym zbiorniczkiem w którym znajduje się jad.

Dziko występujące pszczoły najczęściej zamieszkują w dziuplach, otworach w budynkach, poddaszach czy starych opuszczonych ulach, natomiast pszczoły hodowlane znajdziemy o czym każdy wie w specjalnie przygotowanych do tego ulach. Pszczoła żywi się nektarem i pyłkiem roślin.

Zobacz również:

Najnowsze wpisy na naszym blogu
PASJONATA

Miód to miód

Niby każdy wie…ale miód obok oliwy z oliwek i mleka jest jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie.…
PASJONATA

Nawet Chuck Norris przegrywa…

Wielokrotnie kiedy wpadacie do naszej pasieki po miód zadajecie pytanie o to, co tak naprawdę jest największym zagrożeniem dla pszczół,…
PASJONATA

Naturalny antybiotyk

Propolis jest substancja wytwarzaną przez pszczoły z żywicy drzew, wosków, olejków eterycznych i pyłku kwiatowego, którą pszczoły ponadto wzbogacają swoimi…
PASJONATA

A co z jesienią?

No i przyszła jesień…..skończyło się już chyba wszystko, na czym pszczoły mogły zebrać nektar, jak i niezbędny im zapas potrzebnego…
PASJONATA

Czy wiecie, że…

Średni zasięg lotu pszczoły wynosi 3 km, maksymalny może wynieść ponad 10 km. „Ekonomiczny” zasięg lotu to 1,5 km. Aby…
PASJONATA

Naturalny izotonik RAZ DWA 😊

Nie tylko ludzie aktywnie czy zawodowo uprawiający sport wiedzą, że nawodnienie organizmu to podstawa. W okresach intensywnych upałów czy wysiłku…